Pristup informacijama
Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija ostvaruje se u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama (NN 25/13, 85/15 i 69/22).
Pravo na informaciju slijedom Zakona o pravu na pristup informacija ostvaruje se podnošenjem zahtjeva Specijalnoj bolnici za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama putem Obrasca zahtjeva za pristup informacijama.
Zahtjev za pristup informacijama, da bi bio valjan, obavezno mora sadržavati:
- naziv i sjedište tijela javne vlasti kojem se zahtjev podnosi
- podatke koji su važni za prepoznavanje tražene informacije
- ime i prezime i potpunu adresu stanovanja fizičke osobe koja podnosi zahtjev, ili tvrtku, odnosno naziv pravne osobe i njezino sjedište
Nepotpuni zahtjevi ne mogu se uputiti u postupak.
Zahtjev za ostvarivanje prava na pristup informaciji može se podnijeti:
- poštom na adresu: Goljak 2, 10000 Zagreb
- elektroničkom poštom na adresu: tajnica@sbgoljak.hr
- osobno
- predajom zahtjeva na urudžbeni zapisnik Specijalne bolnice za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama, radnim danom od 8:00 do 16:00 sati
- usmeno na zapisnik kod službenika za informiranje
*NAPOMENA:
Pravo na pristup informaciji pretpostavlja pristup već gotovoj i postojećoj informaciji, a ne obuhvaća i pravo traženja od tijela javne vlasti na povezivanje, tumačenje, odnosno izrađivanje nove informacije.
Službenik za informiranje zaprima zahtjeve vezane isključivo uz primjenu Zakona o pravu na pristup informacijama, s tim da isto isključuje pristup medicinskoj dokumentaciji i upite o zdravstvenom stanju hospitaliziranih pacijenata, vremenu čekanja na nalaze, naručivanju na zdravstvene preglede, brojeve telefona i dostupnost liječnika, i sl.
Temeljem čl. 13. st. 2. Zakona o pravu na pristup informacijama, obavještavamo javnost o osobi imenovanoj za primanje i rješavanje zahtjeva za ostvarivanjem prava na pristup informacijama: Tel/mail: 01/4925-211, tajnica@sbgoljak.hr
Rješavanje o zahtjevu na pristup informaciji:
Na temelju zahtjeva za pristup informaciji, tijelo javne vlasti će odlučiti najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva. U slučaju nepotpunog ili nerazumljivog zahtjeva tijelo javne vlasti će bez odgode pozvati podnositelja zahtjeva da ga ispravi u roku od pet dana od zaprimanja poziva za ispravak. Ako podnositelj zahtjeva ne ispravi zahtjev na odgovarajući način, a na temelju dostavljenog se ne može sa sigurnošću utvrditi o kojoj se traženoj informaciji radi, tijelo javne vlasti odbacit će zahtjev rješenjem.
Naknada za pristup informacijama:
Na pristup informacijama u postupcima pred tijelima javne vlasti ne plaćaju se upravne i sudske pristojbe. U skladu s čl. 19. st. 2. Zakona, Specijalna bolnica za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama ima pravo tražiti od korisnika naknadu stvarnih materijalnih troškova koji nastanu pružanjem informacije, kao i naknadu troškova dostave tražene informacije. Kriteriji za određivanje visine naknade i način naplate naknade naplaćuju se sukladno kriterijima iz čl.19. st.3. Zakona, te Kriterijima za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije (NN 141/22).
ODLUKA O USTROJAVANJU KATALOGA INFORMACIJA
ODLUKA O IMENOVANJU SLUŽBENIKA ZA INFORMIRANJE
ZAHTJEV ZA PRISTUP INFORMACIJAMA
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2016. godinu.
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2017. godinu
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2018. godinu
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2019. godinu
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2020. godinu
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2021. godinu
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2022. godinu
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2023. godinu
Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2024. godinu
PRAVO NA PRISTUP MEDICNISKOJ DOKUMENTACIJI
Temeljem čl. 23. Zakona o zaštiti prava pacijenata – pacijent ima pravo na pristup cjelokupnoj medicinskoj dokumentaciji koja se odnosi na njega odmah po završenom liječenju i ne naplaćuje se.
Pacijent ima pravo o svome trošku zahtijevati presliku medicinske dokumentacije koju je prethodno već dobio.