Protekla događanja

OBJAVLJENA KNJIGA "ŠTO JE UM?"

Um je biološko-mentalni fenomen, i sve mentalno je nastalo iz biološkog. Iako ljudi vjeruju svom umu, uz njega se vežu principi nasumičnosti, predviđanja, nepreciznosti. Psihološka teorija uma koju autor zagovara oslanja se na dvije temeljne hipoteze. Prva je da između biološkog i psihološkog nema dualizma, sve mentalne funkcije su biološke. Druga je da ne postoji podjela na svjesni i nesvjesni um, sve je svjesno stvoreno u nesvjesnoj neurobiološkoj mašineriji. Prihvaćanje tih dviju hipoteza za sobom nosi promjene u psihoterapijskim vodama. Iako smo skloni misliti drugačije, mozak funkcionira prvenstveno intrinzički, sva kompleksnost ljudskog mozga u službi je adaptacije na okolišne izazove i unutarnja stanja organizma; temeljni je njegov zadatak naše preživljenje.

Čestitamo našem socijalnom radniku Mirku Čorlukiću na objavljenoj knjizi.

 

SVEČANO PREDSTAVLJANJE I DEMONSTRACIJA ROBOTSKE REHABILITACIJE 

Zagreb 14. ožujka 2024. Specijalna bolnica za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama predstavila je robotsku terapiju koje pomažu djeci u rehabilitaciji. Većinom je riječ o djeci s cerebralnom paralizom koja uz motorička oštećenja često imaju pridružene poteškoće vida, pažnje te kognitivne smetnje. Rad na robotu kompleksan je, iziskuje dobro školovan i uvježban tim liječnika i terapeuta koji će usuglasiti terapijske ciljeve. Robotska terapija, kao rana intervencija za razvoj kompleksnih motoričkih vještina, pridonosi jačanju mišića i stvaranje novih neuronskih puteva, omogućavajući djeci usvajanje pokreta i životnih radnji koje ranije nisu bili u mogućnosti izvoditi. Unapređujući tradicionalne metode rehabilitacije, Specijalna bolnica za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama koristi napredne rehabilitacijske robote poput Lokomata, Armea, Amadea, Myra, Tyma i Pabla te se smatra nacionalnim centrom robotske rehabilitacije. 

Medijski izvještaji

Galerija fotografija

Robotska terapija

 

CERTIFIKAT "POSLODAVAC PRIJATELJ BICIKLIRANJA"

Iako izgledamo kao cvjećarnica grupe TNT, zaista vjerujemo u inovativne i zdrave procese, a kretanje je jedan od njih. Cijenimo svaki korak i okretaj pedale te pozivamo sve zaposlenike i naše korisnike da kad god mogu, koriste bicikl! U 2023. godini nabavili smo stalak za bicikl uz nadstrešnicu, a Grad Zagreb obećao je opskrbiti nas dodatnim stalcima za bicikle. U 2024. planiramo postaviti servisni stup za bicikle te organizirati predavanja za djelatnike o tome kako pametno i sigurno biciklirati gradom, održavati čistoću bicikla te važnosti prijave u biciklistički registar. Strategijom bicikliranja želimo potaknuti djelatnike na zdraviji način života, očuvati okoliš, a posredno i osigurati više parkirnih mjesta za naše korisnike.


28.02.2024. - MEĐUNARODNI DAN RIJETKIH BOLESTI

Rijetke su bolesti one koje se javljaju kod manje od 5 pojedinaca na 10000 (deset tisuća) stanovnika. Iako rijetke, uzevši u obzir veliki broj rijetkih bolesti (između 6000 i 7000), dolazimo do činjenice da u Europi od njih boluje 6-8% cjelokupnog stanovništva među kojem je 50% djece. Postoji širok spektar znakova bolesti, mnogi od njih su vrlo teški te oboljeli imaju poteškoće u sudjelovanju u društvenom životu zajednice koja često nije prilagođena njihovim potrebama.

Multidisciplinarni pristup liječenju rijetkih bolesti dovodi do ranijeg prepoznavanja simptoma i znakova, postavljanja dijagnoze, primjene adekvatnog liječenja i napretku u funkcionalnosti pacijenata. U Hrvatskoj se na trošak HZZO-a može učiniti analiza kliničkog egzoma (5000 gena najčešće povezanih s genetskim bolestima) ili cjelokupnog egzoma (20000 gena) što je ključno kod postavljanja dijagnoze.

„Svakodnevno rijetki“ kaže ravnateljica Specijalne bolnice za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama dr.sc. Ivana Kern, dr.med. ističući suživot s pacijentima oboljelima od rijetkih bolesti. „Inovativni pristup i napredak u razvoju lijekova za rijetke bolesti daju nadu oboljelima. Iznimno je važno pružiti podršku obiteljima. Edukacija, svijest i razumijevanje ključni su za stvaranje suosjećajne zajednice koja ima potencijal pomoći.“ 

 

HUMANITARNA KAMPANJA "BUDI MI PRIJATELJ" ZA JEDAN OD SVOJIH PROJEKATA ZA KOJE SE PRIKUPLJAJU DONACIJE JE ODABRAO NAŠU BOLNICU

Više o projektu saznajte u sljedećem videu:

 

27.09.2023. - JAVNOZDRAVSTVENA AKCIJA "PREVENCIJOM DO ZDRAVLJA"

Povodom obilježavanja Svjetskog dana srca, djelatnici Službe za javno zdravstvo Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. A. Štampar" održali su javnozdravstvenu akciju "Prevencijom do zdravlja". Djelatnicima bolnice kao i zainteresiranim korisnicima/pacijentima omogućena je provjera krvnog tlaka, razine GUK-a (glukoze u krvi) te razine ugljičnog monoksida (CO) u izdahu, analiza tjelesne mase te individualno liječničko, nutricionističko, kineziološko i edukacijsko-rehabilitacijsko savjetovanje uz podjelu edukativnih materijala. Sudionici kojima su ustanovljeni povišeni rezultati nalaza dobili su smjernice za daljnje pretrage na koje ih upućuje njihov odabrani liječnik obiteljske medicine.

 

31.07.2023. - PBZ DONACIJA 

"PBZ grupa u sklopu svog humanitarnog projekta "Činim dobro svaki dan" i Visa kartice sa srcem donacijom vrijednosti 27.872 eura omogućila je opremanje triju dnevnih bolnica fizioterapijskom opremom i didaktičkim igračkama na čemu im od srca zahvaljujemo!"

 

28.06.2023. - OBILJEŽAVAMO 77 GODINA POSTOJANJA SB GOLJAK 

Specijalna bolnica za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama 28.06. obilježava svoje djelovanje punih 77 godina. Bolnica kakvu danas poznajemo, osnovana je 1946.g kao „Zavod za djecu invalide“.

Danas, 77 godina kasnije, jedina smo Specijalizirana bolnica u Hrvatskoj koja se bavi sustavnim praćenjem i habilitacijom neurorizične djece.

Našim malim pacijentima i njihovim roditeljima želimo svu sreću u daljnjem rastu, razvoju i napretku.